středa 4. října 2017

Přečteno: Ginny napořád

Autor: Benjamin Ludwig
Počet stran: 344
Rok vydání: 2017/překlad 2017
Nakladatelství: Ikar
Odkaz na ČBDB
Anotace: Ginny je třináct a bydlí v pěstounské rodině. U nových rodičů je docela spokojená, ale ví, že tam nemůže zůstat. Ginny je totiž zvláštní. K snídani musí mít přesně devět kuliček hroznového vína, všechno chápe doslova a zbožňuje seznamy. Na předním místě jejího nejdůležitějšího seznamu stojí: Utéct zpátky k mámě a postarat se o panenku.  Její odhodlání a strach, že se Mimi panně, kterou před čtyřmi lety musela nechat v kufru pod postelí, něco zlého stalo, ji pohání vpřed s urputností, která je zprvu nepochopitelná a posléze fascinující. 
Ginny už kvůli svému pátrání utekla ze tří předchozích adoptivních rodin, a ačkoli jsou její současní pěstouni chápaví a laskaví, její umíněná snaha dostat se zpátky k matce je znepokojuje a vyčerpává. A když nyní Maura čeká vlastní dítě, vykládá si Ginnyino chování jako nebezpečné a začíná se o své novorozeně bát...
Odzbroujující román o autistické dívce, která si se světem nerozumí, ale přesto se snaží celým svým srdcem. Román Benjamina Ludwiga byl v USA hodnocen jako nejslibnější debut roku. 

Z mého pohledu...
Jak už jste si mohli přečíst v anotaci, hlavní hrdince Ginny je třináct let a žije v pěstounské rodině. Ginny ale vidí svět trochu jinýma očima a má zavedená vlastní pravidla, která musí fungovat. Miluje seznamy a některé věci musí být přesně podle nich. Má ale zásadní problém. U svých nových rodičů je sice spokojená, ale kdesi hluboko v hlavě jí neustále něco připomíná, že musí hledat svou pravou mámu. A co víc, musí se postarat o Mimi pannu. Asi mohu prozradit, že v její předchozí rodině bylo něco špatně. Konkrétně to bylo chování její mámy, ale to už vám asi došlo. Ale kdo je vlastně Mimi panna? A proč ji Ginny nechala v kufru pod postelí? 
Zlomový okamžik nastává ve chvíli, kdy její pěstounská máma čeká vlastní dítě. A vzhledem k neopatrnému chování a náhlým spontánním rozhodnutím Ginny, má o své novorozeně strach. 

Musím říct, že tato kniha je opravdu jednou z těch nejlepších, co jsem kdy četla. Zprvu vám možná bude připadat zvláštní, a skutečně je, ale zhruba po dvaceti stránkách se do ní začtete a už ji neodložíte. Naprosto dokonalý příběh o dívce, která hledá sama sebe, svou rodinu a tak moc se snaží pochopit svět kolem sebe.

Když o tom tak přemýšlím, vlastně nemám co vytknout. Moc se mi líbilo, jak autorka vykreslila všechny postavy. Všechny mi během pouhých 344 stran dokázaly přirůst k srdci a vlastně je skoro všechny chápu. Ginny, která se snaží zapadnout do okolního světa, i když je to pro ni těžké. Maura, která miluje Ginny jak jen může, ale přesto má strach o své novorozeně... A mohla bych tu hodiny vypisovat, jak jsou všechny postavy skvěle vykreslené a jak moc si je oblíbíte.

Zkrátka, tuto knihu si musíte všichni přečíst. Vlastně se o ní ani nemůžu moc rozepisovat, protože bych vám mohla prozradit pointu. Ale věřte mi, tohle je jedna z těch knih, které si časem přečtu podruhé. A to moc často nedělám.

Hodnotím 98% a rozhodně doporučuji všem přečíst!
Četli jste tuto knihu? A jak se vám líbila?

2 komentáře:

 1. Moc pěkná recenze :) Kniha mě zaujala podle obálky, ale pak jsem si přečetla , že hlavní hrdinka je třináctileté dítě a tak jsem jí dál nevěnovala pozornost. Myslela jsem si, že to je nějaké dětské čtení :)Tak jsem ráda, že teď vím, že jsem se spletla :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, rozhodně to dětské čtení není. Vlastně bych to ani neřadila mezi YA, nebo jen někam na okraj. Opravdu doporučuji přečíst!
   N.

   Vymazat

Děkuji za komentář!